Stylizacje do pracy – co się sprawdzi w ciągu dnia?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Stylizacje do pracy muszą spełniać co najmniej kilka warunków. Muszą wpisywać się w dress code panujący w danym miejscu pracy, a jednocześnie być wygodne i komfortowe, gdyż spędza się w nich przeciętnie około 8 godzin. Jak skomponować taki strój?

Ubrania idealne do pracy w korporacji

Stylizacje do pracy w korporacjach, kancelariach prawnych i urzędach łączy kilka wspólnych cech. Przede wszystkim obowiązują w nich ścisłe zasady, co do tego, jaki strój może nosić pracownik w trakcie wykonywania obowiązków. Chodzi przede wszystkim o to, aby godnie reprezentował swojego pracodawcę. Dlatego też we wszelkiego typu instytucjach publicznych bądź prywatnych firmach spotykamy kobiety i mężczyzn ubranych w oficjalne stroje. 

W przypadku mężczyzn najczęściej jest to biała koszula, krawat i garnitur. Jeśli chodzi o kobiety, istnieje więcej możliwości. Mogą wybierać wśród garsonek dwuczęściowych, w skład których wchodzą: klasyczna marynarka, ołówkowa spódnica lub cygaretki. Dobrze będzie się prezentować również klasyczna sukienka o wąskim kroju, koniecznie zakrywająca ramiona i z zabudowanym dekoltem. 

Ważnym elementem stroju służbowego są też buty. Mężczyźni mogą postawić na klasyczne buty do garnituru; zdecydowanie bardziej profesjonalnie będą wyglądały te matowe (lakierki pozostawiamy na imprezy wieczorowe). Kobiety natomiast zdecydowanie powinny unikać wszelkich butów, które odsłaniają stopę (od razu odrzucamy klapki, sandały itp.). Idealne będą czółenka na szpilce lub słupku o średniej wysokości, gdyż trzeba pamiętać, że w takich butach trzeba wytrzymać cały dzień.

Kobiety powinny pamiętać, że elementem ich stylizacji jest również makijaż i manicure. W miejscach pracy, gdzie zwraca się uwagę na formalny styl ubierania, zaleca się także stosowanie delikatnego makijażu, który nie będzie rzucał się w oczy. Manicure w niektórych firmach jest całkowicie zabroniony, a makijaż – dozwolony w delikatnych, pastelowych kolorach.

Stylizacje do pracy, która wymaga pozostawania w ciągłym ruchu

Istnieje wiele miejsc pracy, gdzie nie obowiązuje formalny styl ubierania, a pracownicy mają dużą dowolność w kwestii doboru stroju. Jeżeli charakter wykonywanego zajęcia wymaga od pracownika ciągłego pozostawania w ruchu, wówczas należy postawić na ubiór wygodny. Dobrze sprawdzą się wtedy spodnie i t-shirt z bawełny, które zapewnią swobodę ruchu oraz komfort termiczny. Niezwykle ważne jest również dobranie odpowiedniego obuwia, aby nawet po wielu godzinach spędzonych w pracy nie odczuwać zmęczenia i bólu. Bardzo dobrze w takiej sytuacji sprawdzi się obuwie sportowe, na płaskiej podeszwie. Ze względu na konieczność długiego przebywania w tym samym obuwiu niemal cały dzień, warto doposażyć takie buty we wkładkę oddychającą i antypotową. Niektóre wkładki do butów sportowych mają jony srebra, które dodatkowo działają antybakteryjnie.

Ubiór do pracy dla osób, które dużo czasu spędzają za kierownicą

Osoby, które spędzają w pracy wiele godzin za kółkiem, np. menedżerowie regionalni czy przedstawiciele handlowi, to olbrzymia grupa pracowników, dla których odpowiednia stylizacja jest bardzo ważna. Konieczność spędzenia wielu godzin w samochodzie wymaga dobrania wygodnych ciuchów, ale po dotarciu do celu podróży często trzeba wziąć udział  w spotkaniach z przełożonymi, klientami lub kontrahentami, co wymaga bardziej oficjalnego stroju. 

O ile obuwie zawsze można zmienić przed opuszczeniem samochodu, o tyle z ubraniem jest już większy problem. W takim wypadku sprawdzi się stylizacja w typie smart casual, która idealnie łączy w sobie elegancję z nutą nonszalancji. Sportowa marynarka, lekka koszulka i spodnie typu chino tworzą zestaw elegancki, a jednocześnie wygodny. Do tego zawsze można dołączyć modne i wygodne sneakersy, które sprawdzą się podczas długiej jazdy i dadzą się łatwo zamienić na bardziej formalne czółenka – w przypadku kobiet, a w przypadku mężczyzn – półbuty. 

Fot. Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*