Co czytają Polacy? Popularne książki wśród czytelników

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W dobie pandemii Polacy częściej sięgają po książkę. Według najnowszego badania czytelnictwa Biblioteki Narodowej idealna książka polskiego czytelnika to wydany na papierze kryminał autorstwa Remigiusza Mroza. Przyjrzyjmy się, co jeszcze najchętniej czytają Polacy.

Biblioteka Narodowa sporządziła kolejny raport na temat stanu czytelnictwa w Polsce. W roku 2020 poziom czytelnictwa w Polsce wzrósł. 42% respondentów przyznało, że przeczytało co najmniej jedną książkę w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie. Był to najlepszy wynik od sześciu lat, który oznacza wzrost o 3% w skali roku i o 5% w skali dwóch lat. Według raportu Polacy preferują papierowe wersje książek, chociaż młodzież coraz częściej sięga po audiobooka lub ebooka — szczególnie w dobie pandemii.

Najbardziej uniwersalnym typem literatury, który lubią wszyscy, niezależnie od pozycji społecznej, okazała się literatura sensacyjno-kryminalna. Remigiusz Mróz drugi rok z rzędu znalazł się na pierwszym miejscu listy najbardziej lubianych autorów, a już czwarty rok jest w pierwszej piątce.

Około 30% czytelniczek zadeklarowało, że najczęściej sięga po popularną literaturę obyczajowo-romansową oraz powieści obyczajowe. Męska część respondentów, głównie w wieku 25–39 lat, opowiedziała się za fantastyką dla dorosłych.

Klasyka wydana przed 1918 rokiem najczęściej czytana jest przez uczniów klas szkolnych w ramach obowiązkowych lektur szkolnych (38%) oraz najstarszych czytelników, powyżej 70 roku życia. Henryk Sienkiewicz powoli przegrywa ze współczesnymi autorami bestsellerów. W 2018 roku był najczęściej wybieranym autorem, ale w roku 2020 spadł na szóste miejsce.

Klasyka współczesna nie jest ulubionym typem literatury polskich czytelników. Wyjątek stanowi Olga Tokarczuk, która drugi raz z rzędu, po otrzymaniu Nobla w 2019 roku, utrzymuje się na drugiej pozycji najbardziej lubianych autorów w Polsce. Drugim wyjątkiem jest Szczepan Twardoch, który znalazł się na ósmym miejscu, być może za sprawą ekranizacji jego „Króla”.

Biografie, wspomnienia, publicystyka i historia XX wieku to pozycje częściej wybierane przez mężczyzn. Kryminały i fantastykę wybierają mężczyźni w wieku 25–39 lat. Horrory, przede wszystkim powieści Stephena Kinga nie tracą swych fanów, a autor utrzymuje zajmowane od 2018 roku trzecie miejsce na liście najpopularniejszych autorów w Polsce.

Autorzy raportu zaznaczają, że dużym zainteresowaniem cieszyły się również powieści obyczajowe rozgrywające się w historycznej scenografii, zwłaszcza II wojny światowej. Lektura historyczna, wspomnieniowa i dokumentalna również zyskała na popularności. Popularne okazały się również biografie wybitnych kobiet, reportaże z życia w krajach dyktatury i wypraw z ekstremalnych podróży. Podkreślony został fakt, że książki Yuvala Noaha Harariego, które nawiązują do wielu dyscyplin naukowych i próbują odpowiedzieć na pytania dotyczące współczesnej cywilizacji, osiągnęły 23 pozycję na liście, co na literaturę popularnonaukową jest wspaniałym wynikiem.

Szczegółowe dane dotyczące raportu znajdziesz na stronie Biblioteki Narodowej.
Zdj. główne: Pixabay/Pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*